Mobil Kaza Tutanağı

0
376

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen Mobil Kaza Tutanağı sayesinde artık kaza yapan akıllı cep telefonu kullanıcıları kaza tespit tutanaklarını cep telefonları aracılığı ile doldurabilecekler. Mobil kaza tutanağı uygulamasının İOS ve Android versiyonlarını yazımızın sonundaki linklerden indirebilirsiniz.

Mobil kaza tutanağı kullanan sürücüler artık tutanak tutmak için kaza tespit tutanağı formu ve kaleme ihtiyaç duymayacak. Kazaya karışan sürücülerden sadece birinde mobil kaza tespit tutanağının bulunması yeterli olacak. Tamamen akıllı cep telefonları aracılığı ile doldurulacak formlar anında sigorta şirketlerine bildirilecek.

Mobil kaza tespit tutanağının sürücülere ve sigorta şirketlerine olası bir kaza durumunda bir çok avantaj sağlayacak. Kaza yapan sürücüler artık dakikalarca hatta bazen saatleri bulan zaman kayıpları yaşamayacak.

Mobil kaza tespit tutanağı’na araçların plakası ve T.C kimlik numarası girildikten sonra bir çok bilgi uygulama tarafından otomatik olarak doldurulacak. Bu sayede kazaya karışan sürücüler daha hızlı, kolay ve doğru bilgi girişi ile daha kısa zamanda tutanakları hazırlayabilecek.

Mobil kaza tutanağı ile hem hatalı bilgi girişinin önüne geçilmiş, hemde poliçe bilgilerine hızlı erişim sağlanmış olacak.

Mobil kaza tespit tutanağının sigorta şirketlerine de avantaj sağlıyor. Uygulama sayesinde sigorta şirketleri kaza esnasında anında haberdar olacak.

Uygulama sayesinde coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulmasıda hedefleniyor. Dünya’da ilk defa Türkiye’de uygulanacak olam Mobil Kaza Tespit Tutanağı uygulaması ile, kaza sonrasında oluşan trafik yoğunluluğunun da daha kısa sürede azalması bekleniyor.

Kaza tutanakları 2008 yılından bu yana kağıt form aracılığı ile dolduruluyordu.

Mobil Kaza Tutanağı’nın Avantajları

Mobil kaza tutanağının sağladığı avantajları sıralaycak olursak;
– Aracınızın şasi numarasını, markasını, modelini, model yılını v.b bilgileri girmenize,
– Kaza sonrasında sigorta şirketinizi aramanıza, veya kaza tutanağını sigorta şirketinize göndermenize,
– Kaza tespit tutanağı formunu yanınızda taşımanıza,

Mobil Kaza Tutanağı Videosu

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanan Mobil Kaza Tutanağı tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Gerek kalmaz. Mobil kaza tutanağı uygulamasını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here